شماره هاى تماس

شمال : ٢٢١٧٦٢٩١

مركزى : ٦٦٥٣٤٥٩٤

غرب : ٤٤١٥١٣٦٦

جنوب : ٥٥٤١٧٤٨٠

شیرازه زنى فرش

  • 0 نظر
  • 2162 بازدید
  • سه شنبه 24 مهر 1397
  • 3/6/2019 7:32:42 PM
takshoorcarpet

شیرازه زنى فرش
در پایان کار جهت جلوگیری از ریزش بافت فرش و جلوه بیشتر زیبایی های فرش اقدام به شیرازه زنى فرش میکنند که در کناره های طولی قرار میگیرد که در صورت آسیب دیدگی باید ترمیم گردد شیرازه زنی به 3 دسته تقسیم میگردد

شیرازه زنى فرش

شیرازه متصل

وسایلی که در شیرازه بافی استفاده میشود خامه متناسب با رنگ قالی، سوزن و نخ چرم دوزی میباشد. در مواردی همچون پیچیدگی شیرازه و داخل بودن انتهای پودها در هر رج حین بافت قالی، ساییدگی و ... شیرازه از بین برود و ساده بافی آن پهن باشد به این ترتیب عمل میکنند که قالی را پهن میکنند و در کناره آن برعکس خواب قالی، پرز دو رج در طول قالی از قسمت ساده بافی قالی را با قیچی گرفته و کوتاه مینمایند. بعد از آن قالی را به پشت پهن کرده سوزن شیرازه که نخ متناسب با فرش بدون گره زدن سرش از آن رد شده است را آماده کرده و نخ چرم دوزی را که برای جلوگیری از اضافه ماندن و جمع شدن در هنگام شیرازه دوزی است را کنار لبه قالی یعنی محلی که برای شیرازه دوزی است میگذارند در انتها نیز میتوانید این نخ را درآورید و سوزن از قبل آماده شده را از پشت بصورت مایل اما نباید داخل پرز قالی برود و دو رج قبل از لبه و از اولین رج قالی نزدیک ریشه به داخل قالی فرو کنید سوزن خارج شده را داخل رج دوم فرو کنید مهم نیست در عرض باشد یا در طول، فقط باید این نکته را بخاطر سپرد که نباید فاصله ای بین خامه ها ایجاد گردد و سوزن از یک ردیف بیرون بیاید. این مراحل را تا انتها تکرار نمایید و در پایان نخ اضافی را داخل شیرازه بپیچید تا بیرون نماند. نخ خامه را نیز با یک حرکت دورانی پنهان نمایید.

برای اینکار میتوانید از روش های گوناگون دیگری استفاده کنید مانند این روش که  اگر تنها قسمتی از شیرازه آسیب نه تمام آن فقط همان قسمت را ترمیم کنید وسایل مورد نیاز ترمیم ریشه و شیرازه همانند توضیحات قبل اما در برخی مواقع ممکن است به نخ چله و نخ چله شیرازه مناسب نیاز پیدا کنید. حال باید قالی خود را به پشت بر روی زمین پهن نمایید. در آغاز اگر تارهای شیرازه نیز دچار آسیب شده بود آنهارا ترمیم میکنیم سپس کارمان را ادامه میدهیم.

اگر به دنبال ترمیم قسمتی از چله شیرازه یا کناره پیچ در بافت قالی هستید که آسیب دیده است این مراحل را طی کنید: اول نخ چله مناسب را داخل سوزن کرده و آنرا از یکی از 2 طرف قسمتی که دچار آسیب شده کمی بالاتر به داخل شیرازه فرو کنید و از قسمت دیگر آن خارج نمایید. این مرحله را دوباره تکرار نمایید. حواستان به تعداد تارهای کشیده شده باشد چون باید با تارهای شیرازه برابر باشند. پس از پایان تارکشی، نخ شیرازه را داخل سوزن شیرازه نمایید و سپس سوزن را داخل شیرازه های کناری وارد کنید برای محو شدن سر نخ حالا از همان نقطه به اولین رج لبه قالی وارد شوید و به شیرازه دوزی ادامه دهید. وقتی این مراحل تا محل پارگی ادامه یافت، باز هم سوزن را به شیرازه کناری وارد کنید تا سر نخ محو گردد و آنرا بوسیله قیچی ببرید اگر هم زرده باشد با سر درفش داخل شیرازه مینمایند. در صورتیکه قالی آسیب دیده نفیس باشد باید طبق مراحل قبل تعمیر گردد. در مواردیکه در قسمت شیرازه، خامه از بین رفته باشد و قالیباف در حین بافت قالی چله ها را با خامه نپوشانده باشد از ماژیک یا جوهری که به نیش قلم معروف است استفاده میگردد که در بازار موجود است روی قالی را رنگ میکنند. در حین انتخاب آن باید به تناسب رنگ با خامه نیز توجه شود.

قالیشویی تکشور بدون اینکه شما با سختی های اینکار را روبه رو شوید در کوتاهترین زمان خدمات شیرازه دوزی فرش را انجام میدهد.

شیرازه منفصل

در مواقعی که فرش قسمت ساده باف کمی داشته باشد و یا اصلا نداشته باشد و یا همچون قالی های تبریز و شیراز بوده باشد، بعد از اتمام مراحل بافت در هنگاتم پایین آوردن دار قالی از این روش شیرازه زنی استفاده میکنند.

برای تهیه این شیرازه میتوانید به بازار مراجعه کنید و بصورت متری آنرا تهیه نمایید. اگر مایلید خودتان آنرا تهیه نمایید از این مراحل میتوانید پیروی کنید در ابتدا چند لا چله که متناسب با چله قالی باشد و طولش هم از طول فرش مقداری بیشتر باشد را انتخاب و سپس به سراغ خامه رفته و آن را نیز از نظر رنگ، جنس و ضخامت با خامه زیمنه قالی تطبیق میدهیم و آنرا دو لا کرده بخ درو نخ چله ای که آماده کرده بودیم به صورت دورانی بپیچید. در حین انجام اینکار بعد از هر 10 سانتی متر که پیچیدید با سون خامه را در داخل خامه پیچیده شده فرو کنید تا محو گردد؛ دوباره این مراحل را تکرار کنید. حال نوبت به اتصال شیرازه میرسد برای این منظور قالی را روی زمین پهن کرده، با اتفاده از قیچی کناره های آنرا تمیز و منظم کنید. حالا شیرازه را کناره قالی بگذارید. با سوزنی که دارای نخ متناسب با رجشمار میباشد و سرش گره زده شده است به دوختن شیرازه به قالی میپردازند. دوختن به اینصورت است که شیرازه پیچیده شده کنار قالی قرار میگیرد، در اولین رج بعد از گلیم باف و 5 یا 6 رج قبل از لبه سوزن را فرو کرده و آنرا در امتداد پود به حرکت در می آورند و سپس به داخل شیرازه قالی فرو میکنند. بعد سوزن را خارج کرده و از همان محل دوباره اینکارها تکرار میگردد. یا سوزن را بصورت مایل داخل شیرازه حرکت دهید و با داخل رج دوم گلیم هدایت کنید سپس سوزن را 7 یا 8 رج از لبه قالی حرکت میدهیم و از آن خارج منماییم. در ورود و خروج سوزن الزامی در این وجود ندارد که حتما از رج مشخص باشد بلکه اینکار در یک یا دو رج بالا و یا پایین تر صورت میگیرد.

  خدمات شیرازه زنى فرش -1

شیرازه حصیری

این نوع شیرازه دوزی برای قالی های روستایی، عشایری و قشقایی مورد استفاده قرار میگیرد. در این روش ابتدا نسبت به آماده سازی شیرازه اقدام کرده سپس مانند شیرازه منفصل بدوزیم. اول 4 عدد میخ بصورت 2 به 2 با فاصله ای به اندازه کمی بیشتر از شیرازه قالی روی زمین نصب نمایید پس از آن خامه پشمی را از سوزن رد کرده و 2 لا میکنیم. با نخ چله متناسب با شیرازه قالی که اکثرا پشمی میباشد رفت و برگشتی روی میخها حرکت مینماییم. حالا سوزن نخ شده با خامه 2 تار از زیر و 2 تار از رو عبور داده میشود و بعد خامه را از زیر تاری که از روی خمه رد میشود عبور میدهند در اینجا تاری که خامه از زیر آن رد شده بود اینک از روی آن رد میشود حالا برای پنهان کردن ابتدای خامه آنرا در زیر خامه گم میکنیم. اگر تارها سالم باشد ولی شیرازه نا سالم خامه هایی که به دور تارها پیچیده شده اند با نوک قیچی بریده بشوند یعنی از شیرازه جدا شده و از ابتدا خامه متناسب را به صورت دورانی شیرازه دوزی نمایید.

شیرازه دوزی فرش

نوار هایی که در دو طرف طولی فرش از ابتدا یا انتها قرار دارند، شیرازه یا کنار پیچ فرش نام  دارند. در شیرازه دوزی فرش، فرش های جدید لوله ای و مدور ولی فرش های قدیمی یا فرش های روستایی و عشایری نواری شکل و با عرض 2 تا 4 سانتی متر است. شیرازه استقامت لبه های فرش را نیز افزایش میدهد و مانع ورود مایعات خواهد شد. برای تاثیر بیشتر بافندگان از شیرازه با جنس موی بز که مقاوم ترین الیاف حیوانیست و بیدها هم نمیتوانند آنرا بجوند بجای الیاف پشم استفاده مینمایند. 

ثبت خدمات بصورت آنلاین در قالیشویی تک شور با تخفیف ویژه

از طریق سفارش آنلاین به سادگی خدمات مورد نیاز خود را در سریعترین زمان ممکن برای قالیشویی یا شستشوی موکت ،شستشوی فرش و یا مبلمان دریافت کنید .

از تخفیف های ویژه ما برخوردار شوید

فرم ثبت سفارش آنلاین

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  33     -     29   =

خدمات

خدمات خشک شویی اتومبیل

چهارشنبه 18 مهر 1397

خدمات خشک شویی خوشخواب

چهارشنبه 18 مهر 1397

خدمات خشک شویی مبلمان

چهارشنبه 18 مهر 1397

بیشتر >>

مقالات

قالیشویی آنلاین

یکشنبه 04 آذر 1397

قالیشویی غرب تهران

شنبه 10 آذر 1397

بیشتر >>