شماره هاى تماس

شمال : ٢٢١٧٦٢٩١

مركزى : ٦٦٥٣٤٥٩٤

غرب : ٤٤١٥١٣٦٦

جنوب : ٥٥٤١٧٤٨٠

رفع بید زدگى فرش

  • 0 نظر
  • 1992 بازدید
  • سه شنبه 24 مهر 1397
  • 3/6/2019 7:30:58 PM
takshoorcarpet

رفع بید زدگى فرش
خطرناک ترین حشراتی که باعث آسیب به فرش میشوند بیدها هستند. پروتئین موجود در فرش چیزی است که این حشرات را جذب میکند و با راه یافتن به الیاف فرش آنرا از بین میبرند و اگر به سرعت اقدامی در جهت رفع بید زدگى فرش نکنید تنها چله فرش برایتان باقی خواهد ماند.

رفع بید زدگى فرش

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که راه کارهای مقابله با بید زدگی فرش دستباف چیست ابتدا به معرفی این حشره میپردازیم بید نام حشره ای به طول 9 تا 12 میلی متر و زرد رگ است که قادر به تولید مثل تنها 2 بار در سال است. علت اصلی این امر رطوبت و نم است بنابراین مناطق شمالی بیشتر دچار این مشکل هستند. بیدهای ماده ای که داخل فرش راه یابند دو تا سه هفنه عمر میکنند و در این بازه 100 تخم میگذارند.

پروتئین داخل فرش برای رشد نوازدان بید مفید میباشد زیرا میتوانند رشد کرده و تخم گذاری کنند بنابراین نوزادان بید خطر بیشتری دارند و گذشت زمان کار را برای رفع بید زدگی دشوارتر میکند.

این تصور که فرش بید زده باید دور ریخته شود بسیار غلط بوده و راه های بسیاری جهت جلوگیری و رفع آن وجود دارد.

چگونه الیاف بید زده را بید زدایی نماییم؟

ریختن تنباکو و توتون راهی بود که در قدیم برای نابودی تخم های بید بکار گرفته میشد و در زیر فرش میریختند اما چون باعث عوض شدن رنگ فرش های روشن میشد کارساز نبود.

اگر قصد جمع کردن فرش خود را دارید و نمیخواهید مورد حمله بیدها قرار گیرد به آن نفتالین بزنید و با خیال راحت در انبار بگذارید. برای این کار پیش از جمع کردن فرش پارچه ای سفید رنگ و تمیز رو آن قرار داده سپس پودر نفتالین را روی پارچه ریخته و فرش را جمع نمایید در آخر فرش را با نایلون بسته بندی کنید تا گاز نفتالین از آن خارج نشود.

عده ای برای از بین بردن بید از موادی چون بنزن، روزنامه، کلر،  کافور و همچنین فلفل استفاده میکنند.

ساکنان مناطق مرطوب هر چند وقت یک بار لازم است فرش هایشان را در آفتاب پهن نمایند.

تابلو فرش ها بسیار بیشتر در خطر بید زدگی هستند.

عامل دیگری که موجب بید زدگی خواهد شد گرد و غباری است که مدت زیادی روی فرش مانده، فرش هایی که در معرض این ها هستند و یا وسایل خانه مانند مبل رویشان قرار دارد ازم است هر چند روز یک بار وسایل را جابجا کرده آن محل ها را تمیز کنید.
استفاده از حشره کش از راهکارهای دیگر رفع بید زدگی است.

  خدمات قالیشویی و رفع بید زدگى فرش -1

اصلاح بید زدگی

بیدها از همه جهات فرش توانایی حمله دارند. جهت ترمیم با استفاده از قلاب خامه را از فرش بیرون کشیده و اطراف بید زدگی را تمیز و ترمیم مینمایند.

لوازم مورد استفاده در رفع بید زدگی شامل قلاب پشت، رو، خواب، و خامه هایی همانند خامه بکار برده شده در فرش میباند.

روش های اصلی بید زدگی

این کار انواع مختلفی دارد که 2 نوع پر کاربرد آن عبارتند از:

  • به کار بردن قلاب پشت

قسمت هایی که دچار بید زدگی شده اند پاک کنید، فرش را بصورت برعکس پهن کرده و با قرار دادن ظرفی گود زیر قسمت بید زدگی کار ترمیم با قلاب را برای خود راحت نمایید. بعد از آن خامه مناسب با قسمت بید خورده را دو لا کرده روی نوک قلاب گذاشته و قلاب را از پشت فرش بیرون بیاورید. اینکار را در تارهای فرش بصورت ردیفی و مطابق نقشه پیش ببرید تا زمانیکه محل مورد نظر پر شود. امکان دارد کارهایی همچون موچینی، اتو کردن، کز دادن و کیله کشی به کار آید. در انتها جاهایی که رفو گردیده و دارای پرزهای بلند است با قیچی کوتاه نمایید.

  • به کار بردن قلاب رو

مثل روش بالا قسمت هایی که دچار بید زدگی شده اند پاک کنید، فرش را بصورت برعکس پهن کرده. اکنون قلاب را از رو وارد کنید و خامه 2 لا شده را از پشت به روی فرش بیاورید و به سمت دیگر تار ببرید. تا زمانیکه قسمت های بید خورده بصورت کامل ترمیم گردد اینکار را ادامه دهید. در آخر شاید به کارهایی همچون موچینی، اتو کردن، کز دادن و کیله کشی نیاز پیدا کنید آنها را انجام داده و با قیچی کردن پرزهای اضافی کار را تمام کنید.

نگهداری از فرش بسیار کم هزینه تر از ترمیم آن است در این راستا میتوانید با اعتماد به قالیشویی تکشور عمر فرش هایتان را چندین برابر کنید.

ثبت خدمات بصورت آنلاین در قالیشویی تک شور با تخفیف ویژه

از طریق سفارش آنلاین به سادگی خدمات مورد نیاز خود را در سریعترین زمان ممکن برای قالیشویی یا شستشوی موکت ،شستشوی فرش و یا مبلمان دریافت کنید .

از تخفیف های ویژه ما برخوردار شوید

فرم ثبت سفارش آنلاین

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  11     +   =   چهل و هشت  

خدمات

خدمات خشک شویی اتومبیل

چهارشنبه 18 مهر 1397

خدمات خشک شویی خوشخواب

چهارشنبه 18 مهر 1397

خدمات خشک شویی مبلمان

چهارشنبه 18 مهر 1397

بیشتر >>

مقالات

قالیشویی آنلاین

یکشنبه 04 آذر 1397

قالیشویی غرب تهران

شنبه 10 آذر 1397

بیشتر >>