شماره هاى تماس

شمال : ٢٢١٧٦٢٩١

مركزى : ٦٦٥٣٤٥٩٤

غرب : ٤٤١٥١٣٦٦

جنوب : ٥٥٤١٧٤٨٠

ساییدگی فرش

  • 0 نظر
  • 2128 بازدید
  • یکشنبه 29 مهر 1397
  • 1/28/2019 12:00:50 PM
takshoorcarpet

ساییدگی فرش
ساییدگی فرش
5 از 5 بوسیله 1 رای
رفو – فرش دستباف به وسیله مواد و مصالحی تولید می‌شود که فاقد مقاومت کافی در برابر عوامل محیطی است و در طولانی مدت دچار آسیب‌های جدی می‌شود. از عمده دلایل ایجاد ساییدگی می‌توان به مرطوب بودن محیط، تماس ممتد فیزیکی و ریختن مواد شیمیایی و یا حاوی املاح بر روی قالی و خارج نکردن آن‌ها از فرش اشاره کرد. در میان مواد کاربردی در فرش دستباف، نخ پنبه کم‌ترین و نخ ابریشمی بیش‌ترین مقاومت را در برابر ساییدگی دارد.

ساييدگي فرش

رفو – فرش دستباف به وسیله مواد و مصالحی تولید می‌شود که فاقد مقاومت کافی در برابر عوامل محیطی است و در طولانی مدت دچار آسیب‌های جدی می‌شود. از عمده دلایل ایجاد ساییدگی می‌توان به مرطوب بودن محیط، تماس ممتد فیزیکی و ریختن مواد شیمیایی و یا حاوی املاح بر روی قالی و خارج نکردن آن‌ها از فرش اشاره کرد. در میان مواد کاربردی در فرش دستباف، نخ پنبه کم‌ترین و نخ ابریشمی بیش‌ترین مقاومت را در برابر ساییدگی دارد. اما در هر صورت باید در نظر داشت که این مواد در اثر گذشت زمان مورد ساییدگی تدریجی قرار خواهند گرفت. بدین دلیل باید شرایطی را فراهم کرد تا ساییدگی فرش تا حد ممکن به تعویق بیوفتد.
چه باید کرد تا از ساییدگی فرش جلوگیری کرد؟

همان طور که گفته شد، رطوبت، مواد شیمیایی و تماس فیزیکی مهم‌ترین عامل ساییدگی فرش به شمار می‌آید. برای هر یک از مولفه‌های مذکور، باید اقدامی ویژه و منحصر به فرد انجام گیرد. برای جلوگیری از ساییدگی فیزیکی، باید مکان فرش ثابت نبوده و تغییر کند. بدین معنی که پس از گذشت شش ماه تا یک سال، اگر مکان قرارگیری فرش ثابت است، جهت‌های فرش تغییر کند. بدین ترتیب از ساییدگی نقطه‌ای فرش جلوگیری می‌شود.

علاوه بر این حالت، گذاردن اجسام سنگین همانند میز و بوفه بر روی فرش طی مدت طولانی، موجب ساییدگی و حتی پارگی می‌شود. برای جلوگیری از چنین ساییدگی نیاز است تا اجسام طی مدت کوتاه جابه‌جا شوند و در نقاط دیگر قرار گیرند. نیاز به توضیح است که علاوه بر مور مذکور، می‌توان از تکه‌ای موکت به عنوان حایل میان فرش و اجسام سنگین استفاده کرد تا بدین ترتیب آسیب ناشی از قرار گرفتن جسم بر روی فرش کاهش یابد.

مرمت ساییدگی فرش

در صورت ایجاد ساییدگر فرش، نقاط آسیب دیده باید مرمت شود. ترمیم نقاط آسیب دیده به دو صورت انجام می‌شود. اگر میزان آسیب دیدگی بسیار کم و در حد چند میلی‌متر تا کم‌تر از پنج سانتی‌متر باشد، می‌توان با استفاده از قلاب پشت، قلاب رو و درفش نخ‌های از بین رفته را در آورد و با استفاده از نخ‌هایی مشابه، اقدام به گره ‌زنی مجدد در آن نقاط کرد.

در حالت دیگر، میزان ساییدگی فرش گسترده بوده و چله‌های فرش دچار سایش شده‌اند. در این حالت باید نخست، تار و پود آسیب دیده با استفاده از قیچی به طور کامل برداشته شود. در مرحله بعدی، با استفاده نخی مشابه، تار و پود فرش به طور مجدد در میان فرش دوخته و در پایان با استفاده از نخ‌های پشمی عمل بافت به طور مجدد انجام می‌شود. با انجام این کار، ظاهر فرش، به قبل از آسیب بازمی‌گردد.

نظرات خود را بیان کنید

ارسال نظر

  33     -   =   33  

خدمات

خدمات خشک شویی اتومبیل

چهارشنبه 18 مهر 1397

خدمات خشک شویی خوشخواب

چهارشنبه 18 مهر 1397

خدمات خشک شویی مبلمان

چهارشنبه 18 مهر 1397

بیشتر >>

مقالات

قالیشویی آنلاین

یکشنبه 04 آذر 1397

قالیشویی غرب تهران

شنبه 10 آذر 1397

قالیشویی شمال تهران

دوشنبه 12 آذر 1397

بیشتر >>